top of page
DOL_plakát_2024_aktual.jpg

Ekocentrum Vrátkov srdečně zve na zábavné odpoledne pro celou rodinu. Vydat se do lesa může každý a kdykoliv. Ale den, kdy pro vás vlastníci prostřednictvím akce pro veřejnost osobně “otevírají” své lesy… Takový den je jen jeden!

Sobota 18. 5. 2024 Den otevřených lesů. Připravujeme bohatý program pro děti i dospělé: myslivost, střelbu ze vzduchovky, ornitologii, řezbáře, ukázku lovecký psů a mimo jiného u nás uvidíte tažného koně při práci v lese. Vidět tahání dřeva s koněm je dnes už vzácnost, ale pro les neexistuje nic lepšího. Určitě to bude nezapomenutelná podívaná.

Kůň v lese neutužuje půdu, nenarušuje podzemní kapiláry a neničí mladé semenáčky stromů. Jeho pohyb je pro les přirozený a svými kopyty a kládami vhodným způsobem kypří půdu pro lepší zakořenění dalších stromků. Navíc nežere naftu a nevypouští zplodiny, a proto je udržitelnou pracovní silou v lesním ekosystému. Těšíme se na Vás.

Informace ohledně parkování

Máme připravené 2 parkovací stanoviště. První parkoviště je přímo u vstupu do Ekocentra Vrátkov. Pokud bude plné, tak druhé velké parkoviště bude na louce, cca 200 m od Ekocentra směrem na Doubravčice po pravé straně. Pokud budete parkovat na parkovišti č. 2 nechoďte zpět po silnici, ale přeběhněte přes silnici do lesa a pojďte k nám lesní cestou (bude označená fáborky) těšíme se na vás

Na naší akci Den otevřených lesů se představí i Klub Dámy české myslivosti. Na stezce kolem hájenky budou mít připravené celkem 3 stanoviště, kde představí mysliveckou kulturu (např. vábničky) a na louce proběhne pod jejich vedením ukázka loveckých psů.

Klub Dámy české myslivosti ČMMJ, z.s. patří ke klubům Českomoravské myslivecké jednoty, z.s. a je určen pro ženy, které mají rády myslivost, přírodu, kynologii, sokolnictví, hudbu, tradice, zajímají se o jiné formy lovu, například lukostřelbu.

Akci pořádáme ve spolupráci s Městské lesy Český Brod a Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR - SVOL

Podívejte se, jak se minulý ročník Den otevřených lesů v roce 2023 vydařil:

https://www.kouzlolesa.cz/.../den-otevrenych-lesu.../

0--dopravni-znacka-parkoviste_14745.webp

Proběhlé akce roku 2024:

Sdileny_plakat_Uklid2024.jpg
Jarní aranžování_1 (1).jpg
Ekologie není jenom fráze, ale život v rovnováze (a jak vypadá v lesním společenství). (1)

Jarní aranžování v Ekocentrum Vrátkov bylo úžasné.

Příjemná atmosféra, chuť tvořit, dobrá káva a skvělá nálada...

To celé když zamícháte dohromady, tak vznikly nádherné věnce a také další jarní dekorace.

Těšíme se na další tvoření pro dospělé.

Zachranme_zaby_plakát_2024_loga (2).jpg
WhatsApp Image 2024-03-12 at 19.37.39.jpeg
ruce od hliny.png

Přicházíme se záměrem (ne)pravidelných setkávání lidí, co se rádi hrabou v hlíně či jinak pečují o nejbližší kousky přírody u našich obydlí.

Na prvním setkání nás čekala zahradnická přednáška, ale i vzájemné sdílení našich zahradních a pěstitelských zkušeností, radostí i strastí, vyměnili jsme si semínka v rámci místní Semínkovny a můžeme společně zasít záměry do další vegetační sezóny.

Setkáním provázel Jakub Čepelák, zahradník a lektor zahradní a lesní pedagogiky.

Zajímavá sobotní přednáška v našem Ekocentru na téma: Podpora a chov čmeláků, ze dne 17. 2. 2024. Děkujeme přenášejícím: Jakub Černý a Ludek Šulda za jejich rady a zkušenosti. Přednáška byla opravdu plná informací i praktických ukázek. Čmeláci jsou pro naši přírodu stejně důležití jako včely. Umějí dokonce opylovat květy, které včely obhospodařit nedokážou. Všichni čmeláci u nás patří mezi zvláště chráněné druhy hmyzu. Stejně jako včely i čmeláky můžete chovat v úlu – čmelínu. V případě, že máte/najdete čmeláčí hnízdo na nevhodném místě, neničte je prosím. Zajistíme přesun/záchranu hnízda - obrátit se můžete na naše Ekocentrum - tel.: 773 445 645, nebo mail: info@ekocentrumvratkov.cz. Děkujeme.

Cmelak_prednaska_2024 (3).jpg
bottom of page