Ekocentrum Vrátkov

O ekocentru Vrátkov

Ekocentrum Vrátkov je moderním centrem environmentální a polytechnické výchovy, které vzniklo v roce 2021 na půdorysu aktivit spojených s ochranou okolní přírody a poznáváním zdejších lesů. Budova ekocentra se nachází v hájovně českobrodských lesů nedaleko malebného údolí říčky Šembery. Zde, cca 6 km od města Český Brod, najdete moderně vybavenou a stylově zařízenou učebnu, která pojme až 40 osob. Součástí areálu ekocentra je zastřešená venkovní dílna, kde jsou k dispozici nástroje a pomůcky pro jednoduché tvoření i složitější práci se dřevem. V těsném sousedství ekocentra je daňčí obora, louka s ohništěm a venkovním posezením.

Jádrem činnosti Ekocentra Vrátkov je realizace ekologických výukových programů, které nabízíme jak školám, tak zájmovým spolkům a skupinám z řad široké veřejnosti. Pro tu jsou také připraveny tematicky zaměřené workshopy, terénní exkurze a další osvětové akce, které budou postupně přibývat a doplňovat tak základní činnost ekocentra.

Pedagogická koncepce ekocentra se opírá o zavedené metody práce s dětmi a mládeží. Nezapomínáme ani na ty nejmenší, kteří potřebují více citu a pochopení. Přístup našich lektorů je postaven na principu: „Respektuj a buď respektován“, který uplatňují nejen vůči dětem, ale i k přírodě, která nás obklopuje a kde se bude odehrávat valná část aktivit.

Program ekocentra je dán především lokalitou, v které se nachází. Většina aktivit bude zaměřena na poznávání lesa, jednoho ze základních biomů planety Země. Kromě lesa ovšem budeme zkoumat i přírodu kolem něj, pohybovat se v mikrosvětě a nahlížet do zákulisí života ve všech jeho formách. Ti zručnější si pak vyzkouší, co je vše možné vyrobit například ze dřeva nebo obnovitelných materiálů, které se hodí téměř pro všechno. Rodičům s dětmi nabízíme i oblíbené příměstské tábory, které budou opět tematicky odkazovat na les a život v přírodě.

 

Český Brod

Provozovatelem Ekocentra Vrátkov je město Český Brod.

Naši lektoři

Náš tým tvoří kvalifikovaní lektoři environmentální výchovy i volnočasových aktivit s odpovídajícím vzděláním i praxí. Můžete si tak popovídat s lesníkem, montessori pedagogem, či zahradníkem, strávit den s lektorkami z komunitní školky, co mají přírodu v malíku, nebo poznat učitelku jazyků, která se zamilovala do práce se dřevem.

 

Naši lektoři

 

Jak to u nás vypadá